Budownictwo Pasywne

 

Budownictwo Pasywne w Polsce i na świecie, zyskuje wciąż dużą popularność. Zwłaszcza teraz w czasach drożejącej w sposób nieprzewidziany energii. 

Jak zatem wybudować nowy i ciepły dom? Jak wybudować dom odpowiadający tym wytycznym? Wszystko zaczyna się już w fazie projektu – jego tworzenia lub adaptacji. Każdy projekt można tak dopracować i dopasować aby:

spełniał wytyczne inwestora co do wyglądu, funkcjonalności

był bezpieczny i użyteczny a przy tym przyjazny dla rodziny

był ciepły w zimowe chłody a nie przegrzewał się w letnie upały

Aby to osiągnąć, oprócz obłożenia ścian budynku materiałem izolacyjnym, należy zadbać o to aby:

zminimalizować a najlepiej wyeliminować mostki termiczne

skutecznie i dokładnie połączyć izolację termiczną obiektu od gruntu począwszy a na izolacji dachu skończywszy

starannie dobrać materiały i technologię budowy, następnie zadbać o końcowe szczegóły (np. ciepły montaż okien i drzwi)

ekipa budująca powinna wykazywać dużą dokładność i dbałość o szczegóły

UWAGA: 10cm izolacji położonej solidnie – bez mostków termicznych, da lepszy efekt od 15cm izolacji położonej niechlujnie.

 

IZODOM2000

Ciekawą alternatywą dla budowy technologią tradycyjną, jest budowa systemem Izodom2000.

Nie będziemy się skupiać na prezentacji systemu. Na stronie producenta jest pokazane wszystko i jest doskonale opisane. Chcemy państwu opisać system od strony praktycznej i wykonawczej. Nasza firma ma na swoim koncie już kilkanaście domów wybudowanych w systemie IZODOM2000.

Technologia ta nie jest nowa i z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Elementy IZODOM2000 cechuje dokładność wykonania, przemyślany kształt – pozwalający je łączyć ze sobą jak klocki lego. Mają niesamowitą zaletę, mianowicie pozwalają na wybudowanie przegrody całkowicie pozbawionej mostków termicznych.

Ściana w tym systemie ma 15cm rdzenia betonowego, i 5cm styropianu od środka. Daje to grubość ściany nośnej 20cm co bardzo często pozwala na zaoszczędzenie kilku metrów kw. w stosunku do innych materiałów z których wznosimy ściany. Ten argument zresztą sprawia, że często na system Izodom2000 decydują się developerzy. Na dużym obiekcie są w stanie wygenerować w ten sposób sporo dodatkowych m2, które mogą sprzedać.

Dodatkowym atutem, jest duża szybkość wznoszenia przegród. Elementy są na tyle lekkie, że nawet kobieta o drobnej budowie sobie z nimi poradzi. Otrzymana ściana jest od razu gotowa do zaciągnięcia siatką. Odpada zamawianie kolejnej ekipy od ociepleń.

Kolejne zalety, to bardzo łatwe i przyjemne prowadzenie instalacji elektrycznych. Bruzdowanie nie sprawia kłopotów, mocowanie przewodów również. Dopasowanie do innych technologii budowlanych. Ściany wewnątrz obiektu mogą być z każdego innego materiału dostępnego na rynku. Wylanie stropu żelbetowego, lub stropu gęsto-żebrowego również nie stanowi problemu.

Obróbka i docinanie elementów na placu budowy nie jest trudne. Poradzi sobie z tym nawet niedoświadczona osoba. Wystarczy do tego niewielka piłka ręczna do cięcia drewna oraz linijka i ołówek.

Kształt domu/obiektu – okrąg, kwadrat, trójkąt itd. Nie ma ograniczeń, jeśli idzie o bryłę budynku. Szalunek tracony Izodom2000 pozwala wznosić obiekty o dowolnej bryle, w każdym kierunku architektonicznym.

Podsumowując. Budowa w systemie Izodom2000 nie jest trudna. Nie jest na pewno trudniejsza od innych technologii. Oczywiście, zawsze budując dom lub inny obiekt, należy mieć wiedzę budowlaną. Budujemy coś co ma być trwałe i bezpieczne oraz zgodne z normami.

Niezaprzeczalnymi jednak zaletami są: szybkość budowy, eliminacja mostków termicznych, obniżenie kosztów całkowitych budowy, trwałość oraz często dodatkowe miejsce (większe pomieszczenia).

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasza firma vega-system, buduje domy w całym kraju!

Pamiętajmy: budowa każdego domu pasywnego zaczyna się od płyty fundamentowej!