Płyta Fundamentowa

Bez względu na sposób posadowienia budynku, najważniejsze aby fundament był wykonany solidnie, zgodnie z normami, z projektem i sztuką budowlaną. Na czym polega rozwiązanie z płytą fundamentową?

W Polsce fundament płytowy, wciąż traktowany jest jako nowość. Na szczęście z każdym rokiem przybywa wykonanych płyt fundamentowych i stojących na nich obiektów.

Być może porównywanie tych dwóch konstrukcji jest nie do końca sprawiedliwe. Fundament ławowy wykonany solidnie, spełni swoje zadanie bardzo dobrze a odpowiednio zadbany na przestrzeni dziesięcioleci użytkowania, z całą pewnością będzie wieczny. Dziś jednak od fundamentu wymaga się więcej niż tylko ustabilizowania budowli.

Czasy się zmieniają, ceny energii rosną a wraz z nimi wymagania i wiedza inwestorów. Coraz szybciej i sprawniej rozwija się budownictwo pasywne i energooszczędne a przez to też wzrasta zapotrzebowanie na nowe technologie. Technologie które będą energooszczędne, które zamkną mostki termiczne i będą trwałe a przy tym nie droższe niż poprzednie.

Co daje nam rozwiązanie z posadowieniem domu na płycie fundamentowej?

– krótki czas wykonania i zamknięcia wielu etapów budowy. W 10-14 dni zamykamy etapy:

podbudowy czyli wymiany pewnej określonej części gruntu, celem ustabilizowania go i pozbycia się części materii organicznej

kanalizacji

hydroizolacji (oddzielamy cały dom poprzez położenie grubej warstwy folii bezpośrednio pod płytą)

izolacji termicznej ze szkła piankowego lub XPS (tworzymy szczelny termos wokół płyty eliminując mostki termiczne)

instalacji wody użytkowej CWU (w płycie rozprowadzana jest cała instalacja, pomiędzy wszystkie pomieszczenia gdzie woda będzie potrzebna)

wylewek (zabetonowana płyta stanowi jednocześnie gotową płaszczyznę pod dalsze prace wykończeniowe)

– ogrzewania podłogowego (rozprowadzenie ogrzewania podłogowego pod całym domem wg. projektu)

możliwa do wykonania instalacja odkurzacza centralnego w płycie

samego fundamentu (płyta fundamentowa gwarantuje stabilność, równomierny rozkład naprężeń, brak rys na ścianach nawet na trudnych warunkach gruntowych)

Należy jeszcze poświęcić odrobinę miejsca na zbrojenie płyty fundamentowej. Podążając za wciąż rozwijająca się technologią, nasz firma vega-system rozpoczęła jako jedna z pierwszych, zbrojenie płyt fundamentowych prętami kompozytowymi. Zbrojenie kompozytowe w niektórych aspektach przewyższa zbrojenie stalowe lub rozproszone.  Sposób zbrojenia płyty, ustalany jest indywidualnie z inwestorem oraz konstruktorem.

Wykonanie płyty fundamentowej rozpoczyna się od wykonania projektu konstrukcyjnego.

Projekt konstrukcyjny płyty fundamentowej dla naszej firmy, wykonują konstruktorzy z odpowiednim doświadczeniem oraz uprawnieniami, mający na swoim koncie już wiele zaprojektowanych płyt (mniej lub bardziej skomplikowanych).

Do wykonania takiego projektu potrzebne będą:

rzuty parteru i poddasza domu

badania gruntowe lub inne dane o gruncie

planowany termin inwestycji

planowany materiał/technologia budowy domu

Wykonanie samego projektu trwa około 10 dni i jest wliczone w cenę naszych płyt. Dla klientów którzy chcą wykonać płytę we własnym zakresie, możemy również przygotować taki projekt. Jego koszty będą ustalane indywidualnie.